Urodziny gliniane
Moc słońca, dotyk gliny – zajęcia w pracowni artystycznej „Gliniany Zapał”
MOC SŁOŃCA DOTYK GLINY!
Ten rodzaj urodzin najczęściej odbywa się w konwencji indiańskiej. Dzieci dostają przepaski, piórka, malowanie twarzy. Bawimy się w zdobywanie indiańskich sprawności bądź zabawy integracyjne. Urodziny z gliną mogą być też w innej konwencji: ogrodnicze, pirackie a może po prostu z glina, bez przebierania. Szczegóły do ustalenia.
W trakcie 3 godzin animacji, ok. 30-40 minut przeznaczone jest na zajęcia z gliną. Reszta czasu to zabawa w plenerze.
W zależności od chęci i zaangażowania uczestników animator decyduje o długości zajęć z gliną oraz co będą wykonywali. Przykłady tematów, możliwości, rodzaj warsztatu – poniżej.
Zastosowanie technik sensoceramicznych w zabawach, działaniach edukacyjnych i terapeutycznych. Glina jako nauczyciel uważności.
Glina z patykami, ze słomą, z liśćmi, z kwiatami, z kamykami i z czym się da….?
Tu każdy poczuje Artystę, Kreatora. Tego typu prace są niepowtarzalne, zaskakują fantazją i pomysłami jakie rodzą się w duszach naszych Twórców. Tu glina ożywa, staje się ogniwem łączącym serce z dłońmi a potem staje się nowym często fantazyjnym i oczywiście fantastycznym Tworem wyobraźni. To co znajdziesz w plenerze, to na co do tej pory nie zwrócilibyśmy uwagi – staje się świetnym materiałem do zastosowania w kompozycji z gliną.
Glina na płocie, na patyku, na drzewie, w trawie, w dziupli i gdzie się da…?
To niespotykana forma prowadzenia zajęć w plenerze. Każdy uczestnik wyrusza na poszukiwanie miejsca, w którym chce zaistnieć ze swoją pracą. To miejsce i okoliczności rozbudzają fantazję a może to głos Twego wnętrza prowadzi Cię w określone miejsce?. W oczekiwaniu na wenę twórczą, spędzamy piękny czas na łonie przyrody. Co też zrodzi się? Jaki pomysł zaświta ? Czujemy, dotykamy, słuchamy, wąchamy,wybieramy, decydujemy, nadajemy znaczenie swojej pracy przy wkomponowywaniu jej w środowisko naturalne. Toż to arcywspaniałe móc zniknąć dla otaczającego świata, pozostając głęboko w swoim wnętrzu. Glina wszak jest częścią przyrody nieożywionej a przetworzona rękoma pięknie i harmonijnie wplata się w krajobraz. Tego typu praca jest łącznikiem między Stwórcą, Twórcą a środowiskiem nas otaczającym.
Zostawić pracę czasem jest trudno ale nauka do nieprzywiązywania się jest wyzwaniem. Można spróbować.
Glina jako surowiec do wspólnego projektowania i budowania modelu, obiektu, dzieła. Praca zespołowa.
Praca grupowa, praca zespołowa to w obecnych czasach prawdziwe wyzwanie. Jest to doskonały pretekst do integracji, do wspólnej zabawy. Projektowanie i praca grupowa to najczęściej bagatelizowana czy pomijana forma integracji zespołu.
Praca w parach lub małych grupach a następnie współpraca grup, zespołów sprzyja budowaniu relacji i zaufania.
Zaprojektujemy i zbudujemy wzór idealnej osady, wioski tematycznej, szkoły, parku, stworzymy superbohatera z supermocami, najwyższą konstrukcję czy najdłuższego węża.
Glina w pracowni, tradycyjnie przy stole lub przy kole garncarskim.
W programie:
- Zapoznanie z surowcem – gliną i narzędziami
- Zapoznanie z podstawowymi metodami formowania gliny i poszczególnymi etapami procesu wytwórczego
- Formowanie wyrobów (kubki, miseczki, figurki, biżuteria, zwierzątka) z plastra, z bryły, z kuleczek, z wałeczków. Dzieła sztuki zabieramy do domu bez wypalenia.
Czas trwania warsztatów: ok. 30 – 40 min. Zabawa z gliną w pracowni lub w plenerze.
Obowiązują stroje robocze (szczególnie przy glinie)!
Urodziny czas zacząć
Proponowane godziny urodzin w tygodniu to 17.00 – 20.00
W soboty i niedziele od 11.00 – 14.00 oraz od 15.00 – 18.00
Prosimy o wcześniejszą rezerwację szczególnie w czerwcu
Można urządzić wspólne urodziny dla 2 lub 3 solenizantów.